کولاک

روزنوشته های من

بازگشت
ساعت ۳:٥۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: اجتماعی ، مذهبی ، در رابطه با وبلاگ

سلام.تصمیم گرفتم دوباره فعال بشوم.برای همین این مطلب پربار را نوشتم.البته از وبلاگ برخی از دوستان.

 به خواسته ی دوستم جمال مطلبی فرهنگی از وبلاگ آقای روشنی می گذارم:

می گویند سواره ای از بیابانی می گذشت . مردی را دید افتاده و از فرط تشنگی و گرسنگی در آستانه موت .
   از اسب پیاده شد و به او آب و غذا داد و بر او نوازش ها کرد . مردک ! چون اندک جانی یافت در فرصتی بر اسب جوانمرد پرید و به تاخت دور شد . جوانمرد بانگ بر آورد : آهای مردک بایست ! وصیتی دارم . چون به آبادی رسیدی آنچه بر من و تو گذشته است برای کس باز مگوی ! مبادا که رسم جوانمردی بر افتد و دیگر کسی دست افتاده ای نگیرد!

حدیثی از نهج البلاغه از وبلاگ آقا محسن:

با مردم به هنگام دیدار و در مجالس رسمی ودر مقام داوری گشاده رو باش و از خشم بپرهیز که سبک مغزی ‌به تحریک شیطان است و بدان! آنچه تو را بخدا نزدیک می سازد از آتش جهنم دور و آنچه تو را از خدا دور می سازد به آتش جهنم نزدیک می کند. (نامه ۷۶ نهج البلاغه)
سرمربی جدید تیم ملی در خطاب به مجری که خود زمانی ابرو بر می داشت!

 

محمد مایلی کهن:بازیکنانی که ابرو بر می دارند به تیم فوتبال بانوان بروند.(اینو خوب اومدی)چشمک

راستی در طول زندگی ام چنین بهاری ندیده بودم.باران هر روز خیابان های بیرجند را خیس می کنه.

 

 

بدین وسیله از تمام دوستان(بابام،پسرخاله،آقای روشنی،آقا محسن،آقا رضا،عمو محمد،جمال،امین،امیر،علی،پسر ایرونی،سروش،حسین آقا،بهنام،پسر عمو  و...)عذر خواهی میکنم و سعی میکنم در به روز کردن وبلاگم فعال باشم.

 


 
حضرت محمد(ص)
ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ فروردین ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: تاریخی ، مذهبی

 نویسندگان:علیرضا آقاابراهیمی،محمدرضا آقاابراهیمی

حضرت ابوالقاسم محمد بن عبدالله بن عبدالمطلب بن هاشم در سال۵۷۰ میلادی (۵۲ سال قبل از هجرت که به عام الفیل شهرت یافته است) در شهر مکه به دنیا آمدند و در سال ۶۳۲ میلادی و 23 سال پس از بعثت به پیامبری در شهر مدینه دار فانی را وداع گفتند. ایشان بنیانگذار و پیامبر دین مبین اسلام و آخرین و بزرگترین پیامبر در سلسله پیامبران خدا می‌باشند. حضرت محمد تحویل دهنده کتاب آسمانی قرآن و بازگرداننده آیین اصلی و تحریف نشده یکتاپرستی (یا همان دین آدم، ابراهیم، موسی، نوح، عیسی و سایر پیامبران پذیرفته شده در اسلام) هستند. آن حضرت همچنین به عنوان یک سیاستمدار، بازرگان، فیلسوف، خطیب، قانون‌گذار، اصلاح‌طلب، فرمانده جنگی، و برای مسلمانان و پیروان برخی مذاهب دیگر مأمور تعلیم فرامین الهی محسوب می‌شوند. به تصریح قرآن، حضرت محمد (ص) قبل از دریافت وحی یا بعثت همچون پدرانشان به دین حنیف که آن را آیین ابراهیم و برمبنای یکتاپرستی میدانند، بوده‌اند.

حضرت محمد (ص) از مادری به نام آمنه به دنیا آمدند. در مورد تاریخ دقیق تولد حضرت محمد (ص) در  بین شیعیان و اهل تسنن اختلاف نظر وجود دارد، چنانکه شیعیان تولد ایشان را ۱۷ ربیع‌الاول و اهل تسنن تولد آن حضرت را ۱۲ ربیع‌الاول می دانند. پدر ایشان عبدالله و همچنین مادرشان از خاندان بنی‌هاشم از قبیله قریش بودند. بنی هاشم یکی از خاندان‌های برجسته مکه بشمار می‌آمد. پدر حضرت محمد (ص)  شش ماه قبل از تولد ایشان از دنیا رفت و ایشان پس از تولد تحت سرپرستی عموی خویش به سن رشد رسیدند. در دوران جوانی به شغل بازرگانی مشغول بودند و نخستین بار در سن ۲۵ سالگی ازدواج کردند. حضرت محمد (ص) با ناخشنودی از روش زندگی مردم بت پرست و مشرک مکه، هر چند گاهی مدتی را در غاری به نام حرا در یکی از کوه‌های اطراف آن دیار به تعمق، اندیشه و عبادت سپری می‌کردند. در این مدت ، پسر عمو و جانشین ایشان ، حضرت علی ابن ابی طالب (ع) که در آن زمان 10 سال بیش نداشتند برای ایشان آب و غذا به غار می بردند و در این باره می فرمایند: "من در کوه حرا با پیامبر بودم و علائم شکوهمند پیامبری او را با تمام وجود مشاهده می کردم". در همین مکان و در سن ۴۰ سالگی بود که حضرت محمد (ص) از طرف خداوند به پیامبری برگزیده شدند. پس از سه سال تبلیغ مخفیانه اسلام، حضرت محمد (ص) به صورت علنی و عمومی به تبلیغ دعوت خود مبنی بر اینکه «خداوند (الله) یکتاست» و اینکه اسلام، تسلیم کامل به الله، تنها دین قابل قبول نزد خداوند است، پرداختند.

در ابتدا، تعداد اندکی از ایشان پیروی نمودند که با مخالفت برخی قبیله‌های مکه روبرو گشتند. با حضرت محمد (ص) و پیروانشان در مکه با خشونت و شکنجه رفتار می‌شد و ایشان در سالی که نخستین سال هجری شمسی و قمری محسوب می‌شود برای رهایی از آزار و اذیت خود و پیروانشان به شهر یثرب (که بعدها مدینه‌النبی نامیده شد) مهاجرت کردند. در مدینه حضرت محمد (ص) موفق شدند که قبایل در حال جنگ را متحد کرده، و پس از هشت سال جنگ با مکه، به همراه پیروانشان که تا آن زمان ده هزار نفر شده بودند مکه را فتح کنند. ده سال پس از هجرت و چند ماه پس از بازگشت به مدینه از حج وداعش با پیروان، که به عنوان حجه الوداع ناخته می شود ، آن حضرت به بستر بیماری افتاده و رحلت کردند در حالیکه هنگام رحلت ایشان اکثر شبه‌جزیره عربستان به اسلام گرویده بودند.

آیات یا نشانه‌های خداوند که حضرت محمد آنها را به صورت وحی و توسط جبرئیل امین دریافت و اعلام می نمودند، کتاب مقدس قرآن را تشکیل داده و توسط مسلمانان به عنوان «کلام خدا» مقدس و گرامی داشته می‌شود. به‌جز قرآن، زندگی حضرت محمد (ص) سیره-  و روایات نقل شده از ایشان  -سنت - نیز برای مسلمانان از اهمیت خاصی برخوردار است.

قابل اطمینان ترین منبع برای بازسازی زندگی حضرت محمد (ص) قرآن مجید می‌باشد. قرآن مجید با اینکه اشاراتی هر چند اندک به زندگی حضرت محمد (ص) دارد، لیکن در مواجهه با رخدادهای تاریخی متغیر روزگار آن حضرت، تصویری با ثبات و صریح از ایشان به‌دست داده و دربرگیرنده اطلاعات نهان وافری از زندگانی حضرت محمد (ص) می‌باشد. در درجه دوم، برای دوباره‌سازی تاریخی رویدادهای زندگی حضرت محمد (ص) کلام امامان معصوم شیعیان (ع) و سپس آثار تاریخی مورخین در قرن سوم و چهارم هجری در دنیای اسلام قابل استفاده می‌باشد.

نام عربی «محمد» به معنای «قابل ستایش» یا «ستوده» است که چندین بار در قرآن مجید تکرار شده‌ و رایج‌ترین نام پیامبر اسلام ‌است. حضرت محمد (ص) اسامی بسیار دیگری نیز دارند، از جمله «اسامی مقدس» که توسط خداوند به ایشان بخشیده شده و در موقعیت های متفاوت به آن نام ها خوانده شده‌اند. از بین این نام‌ها، «احمد» (مورد ستایش‌ترین) به عنوان نام آسمانی و باطنی پیامبر (ص) ، بیشتر مورد توجه بوده و باور دانشمندان اسلامی طی قرون متمادی بر این بوده‌ است که وقتی عیسی از فرمانروایی فارقلیط (پاراکلتوس) در آینده سخن میراند، به احمد اشاره دارد. همچنین قران برای خطاب قرار دادن پیامبر گرامی اسلام (ص) ، از برخی دیگر از اسامی چون: نبی (پیامبر)، رسول (فرستاده)، طاها (تطهیرکننده پاک و راهنما)، یاسین (مرد کمال)،  مصطفی (برگزیده)، عبدالله (بنده عالی خدا)، حبیب‌الله (محبوب خدا)، ذکرالله (یادآور خدا)، امین (مورد اعتماد)، سراج (روشنگر راه راست)، منیر(روشنگر جهان)، هدی (رهنمای حقیقت)، غیاث (یاری کننده)، بشیر (هشدار دهنده)، نذیر (یادآور)، مذکّر (تذکردهنده)، شهید (گواه) و مبشر (حامل خبر خوش)، بهره می‌جوید. گاهی حضرت محمد (ص)، با توجه به موقعیت ایشان در هنگام وحی، با نامهای دیگری مورد خطاب قرار گرفته‌اند: به‌طور مثال ایشان در قرآن در آیات ۷۳:۱ و ۷۴:۱، مزمل و مدثر خوانده شده اند که به معنی «جامه به‌خود پیچیده» می‌باشد. قرآن کریم در آیه ۴۰ سوره ۳۳، حضرت محمد (ص) را «خاتم النبیین» می‌خواند.

در پایان سال دهم پس از هجرت، حضرت محمد (ص) اولین حج کامل را به انجام رسانیده و از این طریق تمام جزئیات مراسم حج را به پیروان خود توضیح دادند. پس از تکمیل حج و در راه بازگشت به مدینه ، در محلی به نام غدیر خم آن حضرت خطبه بسیار معروفی به نام خطبة الوداع را خواندند. در بخشی از آن خطبه آن حضرت فرمودند: "ای مردم، سخنم را بشنوید و در آن بیاندیشید. بدانید که هر مسلمانی برادر مسلمان است؛ و به راستی که مسلمانان برادراند، پس چیزی از اموال برادر حلال نمی‌شود مگر آن‌چه به طیب نفس به دیگری داده باشد. پس ستم به خویشتن نکنید". سپس دست حضرت علی ابن ابی طالب (ع) را گرفتند و بالا بردند و فرمودند: "هرکس که من مولا (سرپرست و صاحب اختیار) او بوده ام هم اکنون این علی مولا (سرپرست و صاحب اختیار) اوست. هرکس که ولایت مرا پذیرفته است، اینک علی ولی اوست". سپس آن حضرت حدیثی فرمودند که به حدیث ثقلین معروف است: "من دو چبز گران قدر را در میان شما به امانت می گذارم. یکی قرآن کتاب خدا و دیگری اهل بیتم که عترت من هستند و این دو از هم جدا نمی شوند تا در قیامت در کنار حوض کوثر بر من وارد گردند".

 


 
سال پر باران
ساعت ٦:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: اجتماعی

می گویند:سالی که نکوست از بهارش پیداست

پس خدا رو شکر چون تا حالا سالی پر از باران داشتیم.چند روزه که مرتباَ تو بیرجند و نقاط دیگر ایران بارون میاد.در کل(منظورم برخی از نقاط)کویر ۵ سانت بارون نشسته بود .

امیدوارم  امسال سال پر برف و باران و پر برکتی برای همتون باشه.


 
افسانه جومونگ
ساعت ٦:٥۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ فروردین ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: سینمایی

خیلی وقت بود که در مورد سینما نمینوشتم.اما اینبار با جومونگ اومدم.

 

تهیه کننده : شبکه MBC
تعداد قسمت : 81
مدت هر قسمت : 60 دقیقه
سال ساخت : 2006 تا 2007


مطمئنا" یکی از بهترین سریال های کره ای که در ژانر حماسی رزمی ساخته شده سریال دیدنی جومونگ با بازی سونگ ایل گوک ( یوم جانگ در امپراتور دریا ) هست که پرطرفدار ترین سریال در کره جنوبی توی مدت زمان پخشش ( 81 قسمت ) بود . در این سریال دیدنی ما با پرنس جومونگ ( با بازی سونگ ایل گوک ) آشنا می شیم که با اینکه اختلافاتی با برادرانش داره در مسند قدرت قرار داره و چیزی نمونده تا پادشاه کشور بشه که در همین حال متوجه رازی میشه که زندگی خودش و یک ملت رو بکلی عوض می کنه . پرنس جومونگ می فهمه که پسر شاه نیست و پدر اصلیش جنرال هه مو سو هست و پرنس تصمیم می گیره که همه چیزش رو کنار بذاره تا راه پدرش رو ادامه بده . اون در این راه سختی های زیادی رو تحمل می کنه و بسیاری از عزیزانش رو از دست می ده ولی نهایتا به آرزوی پدرش می رسه و کشوری جدید به نام گوگوریو تاسیس می کنه و با قدرت رزمی فوق العاده بالا و افسانه ایی که داشته مرز های این کشور رو تا جایی که می تونه افزایش می ده و همواره با برادر بزرگش تی سو در درگیری و مبارزه است . همچنین در کنار تمام این درگیری ها داستانی عاشقانه نیز نهفته است که کمی کمرنگ تر ولی موازی با داستان حرکت می کنه و با بازی سرنوشت درگیری زیادی بین شخصیت های اصلی سریال پیدا میشه . در حال حاظر کشور کره قسمتی از گوگوریو عظیمی است که ژنرال جومانگ از خودش بجا گذاشت .


چند تا عکس

معرفی می کنم از راست به چپ:(ماری،اویی،جومونگ و هیوپ)

 

جومونگ یعنی کماندار ماهر

 

جنرال هی مو سو رهبر گروه دامون

 

امپراتور گوموآ

http://kabloo.files.wordpress.com/2008/10/ju-mong-ep-03-part-a-17.jpg

 

بچگی جومونگ:

http://kabloo.files.wordpress.com/2008/10/ju-mong-ep-03-part-a-28.jpg

 

شمشیر تو این فیلم حرف اول رو میزنه(چه خشن)!

http://kabloo.files.wordpress.com/2008/10/ju-mong-ep-03-part-a-26.jpg

 

هرشب در عید ساعت18:30

سه شنبه ها در طول سال ساعت20:00


 
سال نو
ساعت ۸:٤۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱ فروردین ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: اجتماعی ، تاریخی ، ادبی

بوی باران، بوی سبزه، بوی خاک
شاخه‌های شسته، باران‌خورده، پاک
آسمان آبی وابر سپید،
برگ‌های سبز بید،‌
عطر نرگس، رقص باد،
نغمه شوق پرستوهای شاد،
خلوت گرم کبوترهای مست،
نرم‌نرمک می‌رسد اینک بهار،

خوش به حال روزگار!

 

سال نو مبارک

افسانه جومونگ-هرشب ساعت 18:30 از شبکه سه