کولاک

روزنوشته های من

"جدایی نادر از سیمین" در لیست اولیه نامزدهای اسکار
ساعت ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٩ دی ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: سینمایی

 

 

   نه فیلم شامل "جدایی نادر از سیمین" اصغر فرهادی برای حضور در فهرست نهایی نامزدهای بخش فیلم خارجی‌زبان جوایز اسکار 2012 رقابت می‌کنند.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی چهارشنبه شب به وقت ایران فهرست کوتاه نامزدهای بخش اسکار فیلم خارجی‌زبان هشتاد و چهارمین دوره جوایز اسکار را اعلام کرد.

«جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی از ایران یکی از 9 فیلمی است که بخت حضور در میان پنج نامزد نهایی این بخش را دارد.

رقبای «جدایی نادر از سیمین» در این بخش عبارتند از «کله‌شق» میشائیل آر. روسکام از بلژیک، «آقای لازار» فیلیپ فالاردو از کانادا، «سوپرکلاسیکو» اوله کریستیان مادسن از دانمارک، «پینا» ویم وندرس از آلمان، «پانویس» جوزف سدار از رژیم صهیونیستی، «عمر من را کشت» رشدی زم از مراکش، «در تاریکی» آنی‌یژکا هولاند از لهستان و «صدیق بیل: جنگجویان رنگین‌کمان» وی ته-شنگ از تایوان.

«جدایی نادر از سیمین» دوشنبه صبح در شصت و نهمین دوره جوایز سالانه گلدن گلوب برنده جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان شد. گلدن گلوب پس از اسکار مهمترین جوایز سالانه سینمایی در آمریکاست.

امسال 63 فیلم برای حضور در بخش فیلم خارجی‌زبان جوایز اسکار واجد شرایط بودند. کمیته فاز اول‌ متشکل از صدها عضو آکادمی مستقر در لس آنجلس تمام فیلم‌های معرفی شده را دید و شش رقیب را انتخاب کرد. سه فیلم دیگر را کمیته اجرایی جایزه فیلم خارجی‌زبان آکادمی برگزید که 20 عضو دارد.

یک کمیته ویژه متشکل از اعضای آکادمی در نیویورک و لس آنجلس از 20 تا 22 ژانویه 9 فیلم فهرست کوتاه را می‌بیند و در نهایت درمورد پنج نامزد نهایی تصمیم می‌گیرد که اسامی آن‌ها 24 ژانویه (چهارم بهمن) همراه نامزدان دیگر بخش‌های جوایز اسکار اعلام می‌شود.

هشتاد و چهارمین دوره جوایز اسکار 26 فوریه (دوشنبه هشتم اسفند به وقت ایران) در کداک تیه‌تر لس آنجلس برگزار می‌شود.

ورایتی / 18 ژانویه / ترجمه: علی افتخاری

 

................................................

منبع: خبر آن لاین