کولاک

روزنوشته های من

سریال ساخت ایران
ساعت ٢:٤٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٥ تیر ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: سینمایی

سلام. امروز می خوام سریال ساخت ایران رو معرفی کنم. پخش این سریال از اسفند 1390 اغاز شده و هنوز هم ادامه داره.

* این سومین سریال ایرانی شبکه ی نمایش خانگی پس از قلب یخی و قهوه ی تلخ است که پخش هیچکدامشان بعد از دوسال هنوز تمام نشده!خنثی

* محمدحسین لطیفی کارگردان این سریال است. او پس از ساخت دو فصل سریال قلب یخی از ادامه ی کار انصراف داد و کارگردانی ساخت ایران ر ا پذیرفت او می گوید که از فضای خشن و پیچیده ی قلب یخی خسته شده بوده و می خواسته که سریالی را در فضایی ساده تر و روان بسازد و برای همین ساخت ایران را کارگردانی کرده است. (نقل به مضمون)

* ده قسمت اول این سریال را خشایار الوند(یکی از نویسندگان قهوه تلخ) با مشاوره ی پیمان قاسم خانی نوشت، اما به دلایلی از ادامه ی کار انصراف داد و آرش قادری (سرپرست نویسندگان سریالی های هوش سیاه و خنده بازار) جای او را گرفت. (البته قادری به خاطر ساخت ایران از خنده بازار جدا شد.)

* سید امیر پروین حسینی و منصور سهراب پور تهیه کنندگی این سریال ویدئویی را برعهده دارند. منصور سهراب پور در دو پروژه ی وفا و پاریس تا پاریس با لطیفی همکاری کرده است. از سوابق سید امیر پروین حسینی نیز می توان به تهیه کنندگی فیلم اخلاقتو خوب کن اشاره کرد که از فیلم های میلیاردی سال 1390 بود.

* ساخت ایران محصول شرکت مارلیک تصویر است.

* امین حیایی، محمدرضا گلزار، فرهاد اصلانی، بهنام تشکر، گوهر خیراندیش، الیکا عبدالرزاقی، بهاره رهنما، محمدمهدی فخرالدین، مهران رجبی، مصطفی  طاری، سعید پیردوست، مجید شهریاری بازیگران ایرانی و پاملا ال کیک، پیر داغر و ماری ترز بازیگران خارجی سریال ساخت ایران هستند.

* برخی از بازیگران این فیلم قبلا با لطیفی همکاری داشته اند، محمدرضا گلزار در توفیق اجباری، امین حیایی در قلب یخی و فرهاد اصلانی در وفا.

* پیر داغر را به خاطر حضور در نقش سرگرد ابطحی در مدارصفر درجه می شناسیم. او در ساخت ایران نقش لوریان که یک فرد متمول فرانسوی است را بازی می کند و نقش دختر او را پاملا ال کیک خواننده و بازیگر مشهور لبنانی بازی می کند.

* بیشتر داستان فیلم در پاریس می گذرد. اما به دلیل سخت بودن فیلمسازی در پاریس این سریال در لبنان فیلمبرداری شده. قراره بوده که سازندگان اصلی فیلم همراه با دو بازیگر اصلی به پاریس بروند و چند صحنه بگیرند و با تدوینی نرم در فیلم جا کنند!

* قرار بود سریال 16 قسمتی باشد ولی 2 قسمت به آن اضافه شد.

* تاکنون 16 قسمت از سریال در قالب هشت مجموعه عرضه شده و مجموعه ی آخر همراه با پشت صحنه منتشر می شود.

* مدیر فیلمبرداری این فیلم سیروس عبدلی است که فصل اول سریال قلب یخی را نیز فیلمبرداری کرد. دیگر همکاری او با لطیفی فیلم پاریس تا پاریس است.

* امیر شیبان خاقانی پوسترساز و تیزرساز مشهور که فصل دوم قلب یخی را تدوین کرد تدوین این سریال را برعهده دارد. او همچنین تیتراژ زیبای ساخت ایران را ساخته است و طراح جلوه های ویژه ی رایانه ای این سریال نیز می باشد. خاقانی تاکنون تیتراژ سریال هایی چون قلب یخی و بچه ها نگاه می کنند را ساخته است.

* از نقاط عطف ساخت ایران موسیقی های شاد و متفاوت آن است که یحیی سپهری شکیب آن ها را ساخته است. سپهری شکیب سازنده ی موسیقی فیلم ها و سریال هایی چون نیش و زنبور،  بچه ها نگاه می کنند، مرهم، سه درجه تب و دختر شاه پریون است. از مجموعه ی چهارم موسیقی تیتراژ  پایانی تغییر کرد و ترانه ای زیبا باصدای رضا یزدانی جای آن را گرفت.

* در مجموعه ی سوم محمدحسین لطیفی، امین حیایی، منصور سهراب پور و سیدامیر پروین حسینی با مخاطبان صحبت کردند.

* سه مجموعه ی اول پیام بازرگانی نداشت که سیدامیر پروین حسینی دلیل آن را احترام به مخاطب و ارائه ی کاری شسته و رفته بیان کرد اما از مجموعه ی چهارم تبلیغ ها اضافه شدند.

* دیگر عوامل این سریال عبارتند از:

حسین روح پروری(طراح صحنه و لباس) ، سیدهادی حسینی پویا(تصویربردار) ، امیرحاتمی(صدابردار) ، محمدمهدی فخرالدین(دستیار تهیه) ، بهرنگ دزفولی زاده(عکاس و فیلمبردار پشت صحنه) ، امیرعباس لطیفی(مشاور کارگردان) ،ایمان امیدواری، امید حلاجی، آرزو گل زاده (چهره پردازان)

دیدن این سریال زیبا را به همه توصیه می کنم. در ضمن کپی این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.از خود راضی