پدر علم جغرافی ایران درگذشت

دکتر گنجی(پدر علم جغرافی ایران) شب گذشته در سن 101 سالگی درگذشت.

پروفسور محمدحسن گنجی پدر جغرافیای نوین 28 تیرماه 1391 بر اثر زمین خوردن در منزل شخصی خود دچار خونریزی مغزی شد. پس از آن به بیمارستان پیامبران منتقل و تحت عمل جراحی قرار گرفت که متاسفانه درگذشت.

بیوگرافی ایشان را در اینجا بخوانید:

دکتر محمد حسن گنجی، در ۲۱ خرداد سال ۱۲۹۱ خورشیدی در بیرجند به دنیا آمد. پس از پایان ‎تحصیلات مقدماتی در ‏مدرسه شوکتیه بیرجند، وارد دارالمعلمین عالی تهران شد و در‎ ‎رشته تاریخ و جغرافیا به دریافت درجه کارشناسی ‏نائل گردید. سپس به‎ ‎عنوان دانشجوی برگزیده به اروپا اعزام شده و در دانشگاه ویکتوریا منچستر انگلستان به تحصیل ادامه داده و در سال ۱۳۱۷، لیسانس تخصصی خود را در جغرافیا اخذ نمود.
وی بار دیگر در سال ۱۳۳۱، با استفاده از بورس تحصیلی عازم آمریکا شد و دکتری خود را در رشته جغرافیا، از دانشگاه کلارک دریافت داشت.
دکتر ‏گنجی پس از بازکشت به ایران در دانشگاه تهران، مشغول به تدریس شد و با درجه استادی در سال 1354 بازنشسته گردید. با این حال وی هیچ گاه دست از کار نکشید و از سال ۱۳۶۴ با مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی، آغاز نمود. وی از سال ۱۳۷۰ به عنوان مشاور رئیس دانشکده علوم زمین با دانشگاه شهید بهشتی همکاری‏‎ ‎داشت.
وی علاوه بر مدیریت گروه جغرافیا، ‏ریاست دانشکده ادبیان و علوم انسانی و معاونت‎ ‎دانشگاه تهران، پیش از انقلاب اسلامی، ریاست اداره کل هواشناسی ایران و ریاست هواشناسی‎ ‎منطقه آسیا را نیز بر عهده داشت و  عضو کمیته ‏اجرایی سازمان هواشناسی جهان بود.
‎دکتر گنجی در کنار فعالیت‎ ‎خود در دانشگاه تهران، از مهرماه ۱۳۳۵ تا ‏مهرماه ۱۳۴۷ ریاست اداره کل هواشناسی‎ ‎ایران را نیز عهده دار بود. در این مدت، وی نماینده ثابت دولت ‏ایران در سازمان‎ ‎هواشناسی جهانی، به مدت ۵ سال ریاست هواشناسی منطقه آسیا(به مدت ۵ سال) و ‏عضویت‎ ‎کمیته اجرایی سازمان مزبور را برعهده داشت.
دکتر گنجی از اردیبهشت ماه ۱۳۴۲ تا‏‎ ‎مهرماه ‏‏۱۳۴۷ معاونت پارلمانی وزارت راه و در زمان ریاست دانشگاهیِ پروفسور رضا، از‎ ‎سال ۱۳۴۷ به مدت ‏یک سال پست معاونت اداری و مالی دانشگاه تهران را عهده دار شد‎. آنگاه پس از چندی مشاور دانشگاه گردید ‏و سپس از خردادماه ۱۳۵۳ عهده دار ریاست‏‎ ‎دانشکده ادبیات و علوم انسانی گردید و تا پایان خدمت ۳۷ ساله ‏ی دانشگاهی خود در این‎ ‎سمت باقی بود.
وی در بهمن ماه ۱۳۵۴ به افتخار بازنشستگی نائل آمد و از ‏مهرماه‎ ۱۳۵۴ ‎تا پایان سال ۱۳۵۷ ریاست مؤسسه آموزش عالی امیر شوکت الملک علم بیرجند را‏‎ ‎برعهده ‏داشت.
وی از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲ مشاور رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح‎ بود. و از سال ۱۳۷۳ نیز با سمت مشاور دانشکده علوم زمین‏‎ ‎دانشگاه شهید بهشتی در طراحی و ‏اجرای برنامه‌ها مشارکت داشته‌است.
همچنین از سال‎ ۱۳۶۵ ‎عضویت بخش جغرافیایی سازمان مطالعه و ‏تدوین کتب دانشگاهی (سمت) را دارا بوده‎ ‎و با بیشتر دانشگاه‌های تهران بویژه دانشگاه تربیت مدرس ‏در دوره‌های دکترای‎ ‎جغرافیا تدریس همکاری داشته‌است.
وی همچنین عضویت کمیته رهبری اطلس اقلیمی ‏ایران را‎ ‎در سازمان هواشناسی برعهده داشته‌است.
تصویر:

نوروز 90، خانه ی پدربزرگ من، از راست به چپ: برادر دکتر گنجی - زنده یاد دکتر محمد حسن گنجی - زنده یاد حاج نصرت الله فرهادی (پدربزرگ من)
/ 9 نظر / 65 بازدید
سپهر

سلام ممنون از این بیو گرافی کامل امیدوارم که همه کسانی که در عکس هستند مورد آمرزش خداوند تعالی قرار بگیرند.

alireza

سلام خوب شد میدونستی سرکاریه............[زبان] خدا بیامرزه................................. مرد خوبی بود.................................................. برای شادی روحش فاتحه............... ممنون از دعوتت...............................................[ماچ]

alireza

سلام خوب شد میدونستی سرکاریه............[زبان] خدا بیامرزه................................. مرد خوبی بود.................................................. برای شادی روحش فاتحه............... ممنون از دعوتت...............................................[ماچ]

نژلا

خدا بیامرزتش. فوت ایشون رو تسلیت میگم.ناراحت شدم.[ناراحت]

آوینا

جالب بوووووووووووووووووووووود[لبخند]

پرنیا

[رویا][رویا][رویا][رویا][رویا][رویا][رویا][رویا][رویا] خدا رحمتشون کنه! [لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند]

محمدرضا آقاابراهیمی

سلام. درگذشت دکتر گنجی ضایعه ای بزرگ برای بیرجند و برای ایران است. خدمات علمی ، آموزشی و فرهنگی او به این مرز و بوم در طی حدود 80 سال کار و تلاش بی وقفه ، کم نظیر و فراموش نشدنی است. خداوند روح پاک او را در فردوس برین با همه انسانهای پاک و انسانساز قرین فرماید.

محمدعلی

سلام خدا این مردان بزرگ را رحمت کنه. با این عکس آقای فرهادی دوباره داغ فراغ ایشون را تازه کردی. گرچه دور بودیم و خیلی کم با ایشان سروکار داشتم ولی همیشه به خاطر فقدان ایشون و همسر مهربانشون حسرت میخورم. ممنون

داوود

روحش شاد